استئوپروز 2

در این زمینه آزمایشاتی نیز در خصوص اثر دریافت بالای سدیم بر میزان مواد معدنی موجود در استخوان همراه با رژیم دارای کلسیم نرمال یا کم کلسیم صورت گرفته است.

نتایج حاصل از آزمایشات حاکی از آن است که مصرف رژیم دارای کلسیم نرمال همراه با سدیم کلراید 1.8% منجر به  هیپرکلسیوریا و کاهش مواد معدنی استخوان خواهد شد، هم چنین مصرف مداوم رژیم کم کلسیم با سدیم بالا در طی 8 هفته منجر به کاهش چشمگیر در کلسیم استخوان می  شود. به عبارت دیگر مصرف زیاد سدیم موجب افزایش دفع کلسیم از طریق ادرار می شود. دلیل این امر را می توان این گونه توجیه کرد که باز جذب کلسیم و سدیم در توبول پروکسیمال و قوس هنله با یکدیگر در ارتباطند بنابراین کاهش باز جذب کلیوی سدیم که عمدتا در اثر مصرف زیاد نمک روی می دهد منجر به کاهش بازجذب کلسیم و از دست رفتن آن می شود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت با کاهش مصرف سدیم و کنترل فشار خون می توانیم از قلب و استخوانهای خود محافظت کنیم، ضمن این که مصرف بالای سدیم با حفظ کلسیم بدن تداخل دارد.نکته قابل توجه این است که بعضی از مواد غذایی از جمله فست فودها و اسنک ها (چیپس، پفک...) حاوی مقادیر بالای سدیم می باشند و در نهایت منجر به تضعیف استخوان ها و پوکی استخوان می شوند. 

منابع : 

http://www.springer.com

http://www.health.nytimes.com

مترجم و گردآورنده : هدی لوایی

/ 7 نظر / 32 بازدید
بيتا

خوب بود خسته نباشید ... اگه مي شه ميزان سديم برخي مواد غذايي رايج را بگيد تا كساني كه مي خونند بدونن با خوردن چقدر از مواد غذايي مثلاً 2 گرم سديمشون تأمين مي شه(يا مثلا گرم سديم× 2.5 = ميزان NaCl ) تا تخمين زده بشه چقدر از سديم از طريق نمك طعام دريافت مي شه ... ... و يا اشاره مي شد به اينكه به خاطر همين موضوع رژيم هاي پر نمك كه باعث دفع كلسيم از ادرار مي شه توصيه مي شه مواد لبني به صورت كم نمك مصرف بشوند مثل پنير، دوغ و .... موضوع خيلي خوبي رو انتخاب كرديد ... مشتاقانه منتظر بقيه مطالبم ... هميشه پيروز باشيد و جاودان[گل]

علیرضا

تبریک میگم موفق باشی [گل] انشالله سال دیگه در جشن بانوان وبلاگ نویس پرشین بلاگ جز بهترین ها باشی [گل]

حمید

سلام یک پیشنهاد یک سوال آیا مصرف سوسیس کالباس مضر است؟ لطفا در باب محتوای غذایی آن توضیحاتی دهید. در قیاس با مصرف مستقیم گوشت

داستانک

کار جالبی کردین با این انجمن جدید موفق باشید.. [گل]

حمید

با سلام و عرض ادب دستتان درد نکند موید باشید...به امید تعاملی بیشتر[گل][دست][لبخند][خداحافظ]

سلام خسته نباشید

حمید

سلام سدیم از طریق چه گروهی از مواد غذایی به ما می رسد؟